"Wolność oddechu - zapobiegaj astmie."
- mgr Iwona Walkowiak


Nasza szkoła już drugi rok uczestniczy w programie "WOLNOŚĆ ODDECHU - ZAPOBIEGAJ ASTMIE". Jest to program zainicjowany i wprowadzony do szkół podstawowych przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z Polskim Towarzystwem Alergologicznym, Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej oraz firmą AstraZeneca Pharma Poland
Program jest adresowany do rodziców, opiekunów i uczniów klas młodszych I-III, zwłaszcza tych którzy często chorują na infekcje górnych dróg oddechowych oraz dla nauczycieli i pielęgniarek środowiska szkolnego.
Głównym celem progamu jest uświadomienie rodzicom i opiekunom znaczenia wczesnego wykrycia astmy - umiejętność obserwacji jej objawów, podjęcie jak najszybciej leczenia w przypadku podejrzenia choroby oraz stworzenie dzieciom zagrożonym tą chorobą optymalnej jakości życia z pełnymi możliwościami rozwojowymi.
Astma to choroba występująca na całym świecie. Jest chorobą przewlekłą, praktycznie niewyleczalną jednak wcześnie wykryta i prawidłowo leczona daje chorym możliwości normalnego życia. Zbyt późne rozpoznanie choroby i niekontrolowany przebieg mogą doprowadzić do niedowaracalnych zmian w drogach oddechowych. Dlatego tak wazne jest wczesne wykrycie astmy już u małych dzieci i zapobieganie rozwojowi jej pełnych objawów.
Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej www.wolnoscoddechu.pl. Znajdziecie tam Państwo wiele informacji o tym programie, jak również interaktywny kurs internetowy, który w prosty ale bardzo dokładny sposób ukazuje problem astmy.
[Rozmiar: 3402 bajtów]

[Rozmiar: 2330 bajtów]

[Rozmiar: 2640 bajtów]